Ana sayfa Spor Yüzme Öğrenmenin Püf Noktaları

Yüzme Öğrenmenin Püf Noktaları

89
0

Yüzme öğrenmek ister misiniz?Yüzme öğrenmek için adım adım yapmanız gerekenler.Yüzerken nefes nasıl alınır ? Kramp girdiğinde ne yapmalısınız? Yüzerken kol-ayak hareketleri nasıl olmalıdır ? Kulaç nasıl atılır ? Ayak nasıl çırpılır ?

1-Suya Adaptasyon Sağlamak

Yüzmeyi öğrenecek kişinin suya adaptasyonu sağlanmalıdır.(Daha önce suda tehlike yaşayan veya sudan korkan kişilerin suya alıştırılması gerekir)Bu adaptasyon ise kişinin belini geçmeyecek kadar suda nefesini tutarak suya gömülüp 2-3 saniye kadar su altında kalması ile sağlanır.Bu hareketi 10 defa yapmak lazımdır.Kişi su korkusunu böylece yenmeye başlar.

2-Su üstünde kalmak

Yüzme öğrenmede ilk adım su üstünde kalabilmektir.Derin bir nefes alınıp tutulur.Kollar iki yana doğru açılarak alan genişletilir.Sanki bir Dj hareketi yapar gibi ellerinizi suyun hemen üstünde daireler çizecek şekilde hareket ettirin.Ayaklar hafif yukarı doğru kaldırılarak su üstünde kalma denemeleri yapılır.Bu şekilde 10 defa denemeden sonra nefes alınıp verilerek aynı hareket tekrar edilir.Hareketin önemi başın su üstünde kalmasıyla kişide oluşan heyecanın yatıştırılmasına yardımcı olmasıdır.

Eller Dj hareketi yapsın.

3-Ayak Çırpmayı Öğrenmek

Eğer havuzda yüzme öğreniyorsanız havuzun kenarına tutunarak denizde yüzme öğreniyorsanız sünger yardımıyla yatay şekilde suya uzanarak ayakları çalıştırın.Ayaklarınızı bitiştirerek sudaki itki gücünü hissedin.Sonra ayaklarınızı makas açıp-kapama şeklinde yaparak , su sizi öne doğru atacak kadar kuvvetli olduğunu görün.Ayağınızı çırparken tüm bacağınızı değil dizinizden alttaki kısmı hareket ettirmeye çalışın.Salınım yar gibi olmalıdır.Bacağınızı tahta gibi yapıp çırpmaya kalkmayın kısa sürede kramp girecektir.Ayak hareketlerini en az 15 dk boyunca tekrar edin.

4-Kulaç Atmayı Öğrenmek

Adım-1
Adım-2

Yüzme öğrenmede sonraki adım kulaç hareketlerini yapabilmektir.Kulaç atarken dikkat edilmesi gereken püf nokta kolların ve elin pozisyonunu ayarlamaktır.Sünger veya makarnayı kolunuzun altından geçirin ve su belinizden yukarı olmasın.Kulaç attığınızda baş parmağınız ellerinize bitişik olsun ve parmaklarınızı kapatın tıpkı bir yüzgeç gibi olsun.İleri doğru uzanırcasına kolunuzu düzgünce uzatın sonra kolunuzu suyun içinden göğsünüze kadar geri çekin.Ayaklarınızı ara ara bırakarak kol hareketini 15 dk yapın.

5-Sırtüstü Durmayı Öğrenmek

Adım-1

Sırtüstü yüzmeyi öğrenmekteki amaç daha az enerji harcayarak su yüzeyinde kalmaktır.Bu yüzme stilinde ilk adım suda duruş pozisyonun bilmektir.Suya yavaşça yatarken kollarınızı hafifçe açın (yaklaşık vücudunuzdan 30 cm uzaklaştırın.)Başınızı biraz kaldırarak rahat nefes alamaya çalışın.Makarnayı belinizin altına yerleştirin.Sonraki adım ayakları çırparak hafif hafif ilerlemeye çalışın ama asla acele etmeyin.Sırtüstü yüzmede en son adım ise kollarınızı birer kürek gibi kullanarak hem dengenizi koruyun hem de ilerleyin.

Adım-2

6-Yüzerken Nefes Alıp Vermede Dikkat Edilecekler

Yüzerken nefes alıp verme yöntemini bilmek çok önemlidir.

Adım-1 Yüzerken nefes ağızdan alınır ve ağız-burun yollarıyla beraber geri verilir.

Adım-2 Nefes alırken yüzücü karşıya bakmamalıdır.Nefes alınacağı zaman kafa yan yatmalıdır.

Adım-3 Nefesi hızlı hızlı alıp vermeyin.Gayet sakin nefes alıp verin.

7-Yüzmede Güvenlik Önlemleri

Önlem-1 Su belinizi asla aşmasın.Kendinize olan güveni sağlamlaştırır.

Önlem-2 Makarna-sünger veya kolluk mutlaka kullanın.

Önlem-3 Yüzme bilen birisi yanınızda olsun.

Önlem-4 Yüzme esnasında kramp girerse yapmanız gereken sırt üstü pozisyon alıp nefes alıp vermeyi sıklaştırmalısınız.Çünkü kramp girmesinin nedeni kasların oksijensiz kalmasıdır.Yavaş hareketlerle suyun dışına çıkın vebol su için.

Önlem-5 Bu listedeki hareketleri en az 3 ay boyunca tekrarlamadan boyunuzu aşan suya asla girmeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here