Ana sayfa Sağlık Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

78
0

Ateş nasıl düşürülür?

Bebeklerde,çocuklarda ve yetişkinlerde aniden ateş yükselmesi paniğe sevk edebilir.Bu durumlarda yapılması gereken serin kanlı olup sakince davranılmasıdır.

*Kıyafetler: 38 derece civarındaki hafif ateşte hastanın üzerindeki fazla giysileri çıkartın, ince ve bol bir pijama giydirin.Terletmeye çalışmayın.Üşüyen ve titreyen hastayı yorganların altına almaya çalışmayın.
*Sıvı alımına özen gösterin: Bol miktarda su içmesini sağlayın. Çok yüksek derece ateşi olan çocuklardaki en büyük sorun vücuttaki sıvı eksikliğidir. Hastayken çocuğun yeterli sıvı alamaması, kusması ve ateşin etkisiyle sıvı kaybetmesi vücuttaki eksikliğin başlıca nedenleridir.
*Ortamın sıcaklığını muhafaza edin: Bulunduğu ortamın sıcaklığını 22-25 derece arasında tutmaya dikkat edin.
*Ilık duş aldırın: 29-32 derece sıcaklıktaki ılık suyla duş aldırın veya süngerle vücudu serinletin.

Bunları yapmaktan kaçının !!!!! :

–Soğuk suyla yıkamayın.

–Sirke ve Alkolle (kolonya) alnını silmeyin.Bunlar anlık serinleme verse de hastayı daha çok titretir.Alkol sürülürse eğer deri bu alkolü emebilir ve çocuklarda bebeklerde alkol zehirlenmesi yaşanabilir.

–Çay ve kahve alımını azaltın. Aşırı kafein alımı, ateşe, baş ağrısına, uykusuzluğa, ishale, asabiyete ve sersemliğe yol açabilir. Kafein, vücuttan su atılmasını da tetikleyebilir ve aşırı kafein alımı, su kaybına neden olabilir.

Ateş Düşüren Besinler Nelerdir?

1-Sirke.

Bir bardak su içine 1 tatlı kaşığı kadar sirke ekleyerek için.Mineral kaybınızı dengelemeye yardımcı olur.Sirke vücut sıcaklığını çeker ve vücudun pH değerini dengeleyerek yüksek ateşi hızlı bir şekilde düşürür.

2-Sarımsak.

Bir diş sarımsağı dilimleyerek veya yoğurtla karıştırıp yiyin.Enfeksiyonla savaşmada sarımsak ilk sıralarda yer alır.Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

3-Kuru üzüm çayı veya pekmezi.

Yüksek ateşi bulunan hastalarda enfeksiyonla savaşmaktan dolayı vücut halsiz düşebilir.Üzümde bulunan antioksidanlar,mineraller hastanın daha dinç olmasını sağlar.Bağışıklık sistemine destek veren her besin ateşin düşmesini sağlar.

Bir avuç üzümü bir bardak suda kaynatın ve ılık olarak için.Bunun yerine pekmezde olur.1 yemek kaşığı pekmez bir bardak su içinde karıştırılır.

4-Portakal suyu.

Portakal suyundaki C vitamini ve mineraller hastalığın geçmesine yardımcı olur.C vitamini savunma sistemine yardımcı olan vitaminlerdendir.Bir bardak portakal suyu ateşi yükselen hastaya verilir.Kısa sürede olumlu etki gösterir.

5-Zerdeçal.

Zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin maddesi antibiyotik bir etki gösterir.Enfeksiyonla savaşarak ateşin düşmesini sağlar.!

1 çay kaşığı toz zerdeçal 2 kaşık yoğurtla karıştırılıp yenilir.

6-Aspirin.

Aspirinin ateş düşürücü özelliği vardır.18 yaş altında kullanılması tavsiye edilmez.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here