Ana sayfa Gezi Rehberi Sivas İl Merkezinde Görülmesi Gereken 7 Yer

Sivas İl Merkezinde Görülmesi Gereken 7 Yer

132
0

Sivas‘ın yazılı tarihi M.Ö. 2000 yılı başlarında Hititlerle başlamakta olup merkez Tatlıcak Köyü ile Uzuntepe Köyündeki Höyükler, Divriği Maltepe Köyünde bulunan höyük ve Gürün Şuğul vadisindeki Hititçe yazılar başlıca Hitit yerleşim alanlarıdır.Bizans-Selçuklu ve Osmanlı eserleri bakımından zengindir.

Sivas İl merkezinde gezebileceğiniz mekanların ve tarihi eserlerin listesini sizler için hazırladık…

7.Çifte Minareli Medrese

Çifte Minareli Medrese, Türkiye’nin Sivas ilinin merkezinde yer alan medrese. Taç kapı üzerinde yer alan kitabesine göre 1271 yılında İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılmıştır. Medrese, süslemeli taç kapısı ve tuğla-çini örgülü iki minaresi ile dikkati çekmektedir.

6.Buruciye Medresesi

Buruciye Medresesi veya diğer adıyla Hacı Mes’ud Medresesi, Türkiye’nin Sivas şehrinde yer alan medrese. 1271 yılında, Anadolu Selçuklu Sultanlarından III. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında Hamedan yakınlarındaki Burucird’den gelme Muzafferüddin Burucirdi tarafından yaptırılmıştır.

5.Şifaiye Medresesi

Şifaiye Medresesi, 1217 yılında Anadolu Selçuklu Devleti sultanı I. İzzeddin Keykavus tarafından Sivas’ta darüşşifa olarak yaptırılan; Osmanlı devrinde medrese olarak kullanılan yapı. Dünyanın günümüze kadar gelebilen en eski hastahanelerinden biridir. Selçuklu sultanı 1. İzzettin Keykavusun sandukası buradadır.

4.Gök Medrese

 Fîrûze renkli çinilerinden dolayı Gökmedrese adıyla tanınmaktadır.1271 yılında yapılmıştır.Sivas ilinde zamanında bulunan 11 medreseden biridir.Harika taş işçiliği mevcuttur.

3.Taşhan

Taşhan – Sivas. 19. yüzyılın ikinci yarısında kesme taştan yapılmış olup açık avlulu ve iki katlıdır. 3 kapısı vardır.Üst kat çay-kahve içilecek güzel yerlerdir.Yapının tam ortasında aslanlı çeşme mevcuttur.

2.Ulu Cami

Sivas Ulu Cami, Sivas şehir merkezine yakın Uluanak mahallesi, Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde 1196-1197 yılında inşa edilmiştir. Günümüzde hala güzelliğinden ve ihtişamından hiçbir şey kaybetmeden hizmete devam etmektedir.

1.Arkeoloji Müzesi

 5 bin 965 metrekare alan üzerine kurulu yapısı ile Orta Anadolu´nun en büyük arkeoloji müzesi konumunda bulunan Sivas Arkeoloji Müzesi küçük buluntular bölümü, taş eserler bölümü, sikke ve cam eserler bölümü ve bahçe olmak üzere toplam 4 bölümden oluşuyor. Küçük buluntular bölümünde Sivas Haliminhanı-Haymanlı kazısında bulunan M.Ö. 9 milyon yıl öncesine ait fosil kalıntıları, Kalkolitik çağdan itibaren Osmanlı dönemi sonuna kadar bir dönemi kapsayan kap-kacak, madeni aletler, vazolar, pişmiş toprak heykelcikler, cam eserler, mezar eşyaları, Kuşaklı ve Kayalıpınar kazı buluntuları ile benzeri eserlerin teşhiri yapılmaktadır.

Sivas Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri Yaz dönemi: 08.00-19.00 (15 Nisan-1 Ekim)

Sivas Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 08.00-17.00 (2 Ekim-14 Nisan)

Sivas Arkeoloji Müzesi Tatil Günleri: Her gün ziyaret edilebilir.

Sivas Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti: Ücretsiz

Kaynak: Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

BONUS : Sivas Kongre Binası

4 Eylül 1919 tarihinde yapılan kongreye ev sahipliği yapan binadır.Kurtuluş savaşı hazırlık safhasında idare merkezi olarak kullanılmıştır.

1892 yılında Sivas Valisi Memduh Paşa tarafından yapılmıştır.1981 yılına kadar okul olarak kullanılan bina; onarım ve teşhir tanzimi gerçekleştirilerek, 1990 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır. İçinde; Sivas Kongresine ait dokümanlar, Atatürk’e ait özel eşyalar, resimler ve yöreye ait etnografik eserler sergilenmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye tarafından 2 Eylül -18 Aralık 1919 tarihleri arasında “Milli Mücadele Karargahı” olarak kullanılan bina Cumhuriyet tarihimizde çok önemli ve müstesna bir yer tutmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here