Ana sayfa Tarih Osmanlı Devleti Hakkında 7 İlginç Bilgi

Osmanlı Devleti Hakkında 7 İlginç Bilgi

55
0

Osmanlı Devleti, 13. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar varlığını sürdürmüş bir devlet. Doğu Avrupa, Güneybatı Asya ve Kuzey Afrika’ya kadar topraklarını genişletmiş ve 16. yüzyılda dünyanın en güçlü imparatorluğu halini almıştır. En geniş sınırlarına 1683 yılında ulaşmıştır.Günümüzde 64 devletin kurulmuş olduğu yüce bir imparatorluktur.600 yıllık hükümdarlık zamanından günümüze bazı ilginç notlar gelmiştir.

7.Van Gölü üzerindeki ilk gemiyi Mimar Sinan yapmıştır.

Kanuni Sultan Süleyman’ın İkinci İran Seferinde, Lütfi Paşa’nın delaletiyle Van Gölü’nde yapılacak gemilerin inşası Mimar Sinan’a havale olunarak üç kadırga yapılmıştır.

6.En uzun boylu sadrazam Sokullu Mehmet Paşa’dır.

Boyu 2 metredir.

5.At kestanesi 1615 yılında İstanbul’dan Paris’e gönderilmiştir.

4.Matbaadan önce kitaplar elde yazılırdı.

Osmanlı Devleti matbaa tekniğini Gutenberg’in buluşundan yaklaşık 3 asır sonra etkin olarak kullanma kararı aldı.

3.Osmanlı tarihi boyunca 203 sadrazamdan 44’ü padişah emriyle idam edilmiştir.

İlk idam edilen ise Çandarlı Halil Paşa’dır.

2.Osmanlı Devleti dağıldığında nüfusu 13 milyondu.

Osmanlı Devleti’nde nüfus 30 yılda bir sayılırdı.Osmanlı Beyliği, bir imparatorluğa dönüşürken bu durumda nüfusunun da önemli bir rolü vardı. Bu dönemde Avrupa’daki birçok devletten daha fazla nüfusa sahip olan Osmanlı İmparatorluğu 10 milyon kilometrekarelik bir coğrafyaya hükmetmişti. Ancak 17. yüzyıldan itibaren nüfus dengesi Osmanlı’nın aleyhine dönecekti. Osmanlı İmparatorluğu’nun nüfusu 17-18. yüzyıllarda fazla artmazken, Avrupa’nın nüfusu 100 milyondan 190 milyona çıkarak iki misline yakın artmıştı. Tarihçi Charles Issawi, 17. yüzyılın başlarında Osmanlı nüfusunun Avrupa’nın altıda biriyken, iki asır sonra 18. yüzyılın sonlarında onda birine gerilediğini söyler.

1.Mehter takımı 1826 yılında kaldırıldı.

Günümüzdeki besteler 1914 yılından sonra hazırlanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here