Ana sayfa Bilim Kekik Yağı ve Kullanımı

Kekik Yağı ve Kullanımı

104
0

Ülkemizde kekik bol miktarda yetişmekte ve tüketilmektedir.Çalı ya da çalımsı görünümde ve kokulu olan kekiklerin (Thymus vulgaris) dallı,çiçekli tepe ve yaprakları yağ üretiminde kullanılmaktadır.

Kekik yağının bileşimi;

Bu uçucu yağda; P-cymol, karvakrol, timol, pinenler ve seski terpenler bulunmaktadır. Timol ve karvakrol bu karışımın %70’ini teşkil etmektedir.

  • Karkavol:Kekik yağında en fazla bulunan bileşiktir. Bacillus subtilis isimli bakterinin gelişimini durdurmuştur.Antimikrobiyal bir etkisi vardır.
  • Timol:Antifungal etki göstermektedir.Candida türü mantara karşı etkilidir.

Kekik herbası % 2-8 oranında uçucu yağ içerir. Karvakrol ve timol gibi monoterpenik fenollerce zengin olan bu yağ çok güçlü mikrop ve mantar öldürücü özelliklere sahiptir (Dortunç, 1990; Başer, 2001; Kızıl ve Uyar, 2005).

Bundan dolayı mantar ve bakteri enfeksiyonlarında etkilidir (Özgüven ve ark., 1987; Kıvanç ve Akgül, 1988).

Kekikten uçucu yağ elde edildikten sonra yan ürün olarak ortaya çıkan yağ altı suyu ise kekik suyu adı altında piyasada satılmaktadır. Kekik suyu kullanımı son yıllarda çok yaygınlaşmıştır. Bu suyun mide ve bağırsak rahatsızlıklarında olumlu etki yaptığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği, safra miktarında artış sağlayarak sindirimi arttırdığına yönelik görüşler bulunmaktadır (Aydın, 1996).

Kekik çay olarak kullanıldığında hazmettirici ve gaz giderici bir etki yaptığı, bileşimindeki fenolik asitler ve monoterpenik fenollerin antioksidan özellikte olduğu belirtilmektedir (Başer, 2001; Couladis ve ark., 2003).

Kekiğin çok fazla kullanımı halinde bile herhangi bir toksitesine rastlanmadığı belirtilmektedir

Kekikten elde edilen karvakrolün güçlü ağrı kesici ve yara iyileştirici etkisinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır (Aydın, 1996; Koparal ve Zeytinoğlu, 2003).

Kekik yağının güçlü antibakteriyel ve antifungal etkisinden dolayı halk arasında haricen ve dahilen kullanılmaktadır. Kekik arılar için iyi bir polen kaynağı ve süt veren hayvanlar içinde kaliteli bir ot kaynağıdır. Bundan dolayı kekikle beslenen arıların balı ve kekikle otlatılan hayvanların süt ürünleri kaliteli olur (Ortiz ve Fernandez, 1992).

Kekik ve kekikten elde edilen ürünlerin gıda muhafazasında eskiden beri kullanılmakta olduğu bilinmektedir (Er, 1994)

Kekik Çayı ve böbrek taşı.

KEKİK ÇAYI İLE BÖBREK TAŞLARINDAN KURTULUN

Yaklaşık 5 yıldır uğraştığım böbrek taşlarından kekik çayı içerek kurtuldum.Sağda 2,5 mm solda 1,5 mm olan taşlar iki ay içinde eridi ve kayboldu.Düştüklerinin farkına bile varmadım.

Zaten kekik çayı içince böbreklerde ki rahatlamayı kendiniz hissedeceksiniz.Günlük iki su bardağı kekik çayı içerek bu dertten kurtuldum.Sizlere de tavsiye ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here