Ana sayfa Sağlık Kansızlık İçin 7 Maddede Doğal Çözüm

Kansızlık İçin 7 Maddede Doğal Çözüm

106
0

Kansızlık yani anemi halk arasında yaygın bir rahatsızlıktır.Yorgunluk,el-ayak üşümesi,nefes darlığı,otururken ayağa kalkınca görülen baş dönmesi başlıca belirtileridir.Tedavisi kısmen kolay olan bu rahatsızlık tedavi edilmezse daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Günlük Gereksinim Miktarları

Erkekler için 10 mg, kadınlar için 18 mg, gebelik dönemi için 27 mg’dır.

(Vücuttaki emilim %10 civarında olmaktadır.)

Bu yazı dizimizde sizlere kansızlığa iyi gelen 7 maddeyi sıraladık.

1-C vitamini

Besinlerin içerisinde bulunan Demir elementi vücutta tam olarak emilmez.(Yaklaşık olarak % 10 emilim vardır.)İşte bu noktada devreye C vitamini girerek vücutta demir emilimini artırır.Narenciye,limon,kuşburnu gibi C vitamini kaynaklarını bol tüketin.

2-Siyah üzüm

Siyah üzümde bol miktarda Demir elementi bulunur.Çocuklar ve hamileler için olmazsa olmazdır.Günlük bir avuç siyah üzüm veya yemek kaşığı pekmez yemek inanılmaz etki gösterecektir.

100 gram siyah üzümde 3 mg demir bulunur.

3-Kuru Kayısı

Kuru kayısı son derece iyi bir demir kaynağıdır.100 gram kuru kayısıda 6,5 mg demir bulunur.Ülkemizde bolca yetiştirilen bu meyveden faydalanmak gerekir.

4-Folik Asit

Vücutta alyuvar üretiminde folik asit kullanılmaktadır.Folik asit eksikliğinde kan hücresi üretimi azalır ve kansızlık ortaya çıkar.En çok folik asit baklagiller,mercimek,fındık,ceviz,nohut,susamda mevcuttur.

5- Vitamin B12

Alyuvarların kemik iliğinde üretilmesi için B 12 vitaminine ihtiyaç vardır.B12 eksikliğinde kansızlık ortaya çıkar.Et,süt,deniz ürünleri,yumurta,karaciğer,balık B12 vitamini kaynağıdır.

6-Çay tüketimini azaltın

Çaydaki tanen ve fitatlar demir emilimini azaltır.Özellikle kahvaltıda çay tüketimini azaltın.

7-Bağırsak sağlığına dikkat edin

Anemi belirtilerinin üzerinden gelmenize yardımcı olacak ilk adım ise bağırsak sağlığını probiyotikler ile iyileştirmektir. Bağırsak sağlığı, besinlerin emilimi için çok önemlidir ve bu nedenle her insan aslında sindirebildiği şeyler kadar vardırlar. Eğer doğru şekilde sindiremiyorsanız besinlerin içerisindeki hemoglobin yapımında kullanılan demiri de yeterince almıyorsunuz demektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here