Ana sayfa Sağlık Hafıza Güçlendiren Besinler Nelerdir ?

Hafıza Güçlendiren Besinler Nelerdir ?

50
0

Günlük yediğimiz bazı besinler içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde hafızayı güçlendirip daha zihnimizi daha etkin kullanmamıza yardımcı olabilirler.

1-Balık

Hafıza güçlendirmek deyince ilk akla gelen besin balıktır.İçerdiği Omega-3 yağ asidi çok kıymetli bir içeriktir.Nedeni ise insan vücudunun bu besini üretememesi ve dışardan almaya mecbur olmasıdır.Omega-3 beyindeki sinir hücreleri arasındaki bioelektriksel iletimdeki aksaklıkları giderir ve yeni sinir bağlantıları yapmayı teşvik eder.

Hiperaktif çocuklar üzerinde yapılan gözlemlerde balık yağı kullanan çocuklarda hızla iyileşme gözlenmiştir.Daha hızlı öğrenme ve kavrama yeteneği geliştirmeye yardımcı olur.Haftada iki kez balık yenilmesi tavsiye edilir.

2-Yumurta

Günlük tüketilmesi önerilen yumurtanın içerisinde bulunan antioksidanlar ve vitaminler (Biotin,Kolin,B12 vitamin,D vitamini ) hafızayı kuvvetlendirir.

Yumurtada bulunan kolin maddesi vücudun ruh halini ve hafızayı düzenleyen asetilkolin üretmek için yapı taşı olarak kullanılmaktadır.Kolin eksikliğinde hafızada gerileme ve nörolojik bozukluklar ortaya çıkmaktadır.

Kolin bulunan gıdalar: 100 gram Yumurta: 251 mg, Tavuk ciğeri: 290 mg;

Günlük gereksinim; Erkeklerde:425 mg, Kadınlarda:550 mg ‘dır.

Yumurta B vitamini bakımından da zengindir.B vitaminleri zihinsel aktivitelerin gelişimi için şart olan vitamin grubudur.

B vitamini eksikliği dikkat eksikliği,unutkanlık ve aşırı sinirliliğe neden olmaktadır.

3-Ceviz

Ceviz hafıza ve beyin için vazgeçilmez bir besindir.Cevizin bu kadar değerli omasının sebebi içerisinde bulunan “E vitamini,Melatonin ve Omega-3 yağ asitleridir.”

Cevizin içerisinde diğer kuruyemişlere oranla daha fazla Omega-3 bulunur.

100 gram cevizde 10 gram Omega-3 vardır.

Ceviz beyin aktivitesini artırır ve hafızanın kuvvetlenmesini sağlar.Dikkat dağınıklığı,hiperaktivite ve unutkanlık ceviz tüketimiyle azalmaya başlar.Ceviz yiyen çocuklar daha esnek ve hızlı hafızaya sahip olurlar.Ayrıca…

Cevizde bol miktarda Melatonin bulunmaktadır.Melatonin insan beyninden salgılanıp kişinin biyolojik saat ritmini ayarlar.İnsandaki uyku düzeninden melatonin hormonu sorumludur.Eğer bu hormon azalırsa insan depresyona girer.Kışın insan vücudunda melatonin miktarı azalır.Ceviz tüketimi kandaki melatonin miktarını artırır ve uyku düzeni sağlar.

İnsan vücudunda gümüş elementine ihtiyaç duyan tek organ beyindir.Cevizin içerisinde bulunan gümüş elementi beyinin ihtiyaç duyduğu ihtiyacı karşılar.Gümüş elementi zeka gelişimi sağlar ve hafızayı kuvvetlendirir.

4-Siyah Üzüm

Yapılan çalışmalarda siyah üzümün zihinsel yaşlanmayı geciktirebileceği tespit edilmiştir.Üzüm içerisindeki antioksidanlar,polifenol bileşikler hafıza ve beyin sağlığı için çok önemlidir.Bu fenol bileşikler güçlü antioksidanlardır.Antioksidanlar beyin sağlığına zararlı maddeleri etkisizleştirerek sağlığa yarar sağlar.

Siyah üzüm B1,B5,B6 vitaminleri bakımından da oldukça zengindir.

5-Polen

Arıların çiçeklerden topladığı bu eşsiz madde içerdiği yüksek vitamin,mineral ve amino asitlerden dolayı insanların her zaman kullanması gereken bir besindir.

Yüksek enzim ve fenolik bileşik içeriğine sahiptir.Uykusuzluk,zihin dağınıklığı gibi sorunlarda polen içerisindeki B vitaminleri sayesinde çok çabuk etki göstermektedir.Plen kansızlık sorununda da faydalıdır.

Günlük 1 çay kaşığı alınan polende bulunan değerler:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here