Ana sayfa Gündem En Güzel Çay Nasıl Demlenir?

En Güzel Çay Nasıl Demlenir?

144
0

Çay Türk milletinin en sevdiği içeceklerin başında gelir.1930 yılından itibaren ülkemizde yetiştirilmeye başlanan çayın iyi ve güzel demlenebilmesi için birtakım dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır.Bu yazımızda iyi çay demlemenin püf noktalarını açıklıyoruz.

1-) Demlik seçimi önemlidir.

Çayı demlediğimiz demliğin malzemesi çayın tadına ve lezzetine etki eden unsurların başında gelir.Bakır veya porselen demlikte en güzel çay demlenir.Alüminyum ve çelik demlikler çayın tadını bozar.

2-) Suyun kalitesine bakın.

İdeal sularda fazla kireç olmaz ve pH değeri 7-8.5 arasında olmalıdır.Kireç miktarı fazla olan suyla demlenen çay çabuk acıma yapar.Kaynayıp soğutulan su çayın lezzetini azaltır.

3-) Demliğe soğuk su ekleyin.

Çay suyunu ocağa koyarken demlik kısmına da çayı ilave edin ve üzerine attığınız çay miktarı kadar soğuk su ekleyin. Bu şekilde çaydanlığın su bölümünde su kaynarken demlik bölümündeki çay, kaynayan suyun vermiş olduğu buharla ısınacak ve özünü dışarı yansıtacaktır.

4-) Çayın demleme süresi.

Çayın demleme süresi çayın lezzetini ve aromasını etkileyen temel unsurların başında gelir.Çayın en kalitelisi ve suyun en iyisi de olsa yanlış demleme süresiyle acı bir dem elde edersiniz.Çayın ideal demlenme süresi 20-25 dk.dır.Yapılan yanlışlardan bir tanesi de 1-2 saat demlenmeye bırakılmasıdır.

5-)Çayın kalitesi önemlidir.

Çay satın alırken fazla tozu olmamasına ve yaprak boyutunun çok küçük olmamasına dikkat edin.Çayın rengi ne çok siyah ne de çok açık renk olmalıdır.Damak tadınıza uyan çayı tercih edin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here