Ana sayfa Gezi Rehberi Bu Yazıyı Okumadan Efes Antik Kentini Gezmeyin !

Bu Yazıyı Okumadan Efes Antik Kentini Gezmeyin !

3851
27

M.Ö 6000 yılında Efes’in ilk olarak amazon adıyla anılan kadın savaşçılar tarafından kurulduğu ve hatta isminin Arzawa (Ana Tanrıça Kenti) Krallığı’nın bir şehri olan Apasas’tan geldiği rivayet edilir. Bu döneme dair çok net bilgiler bulunmasa da uzun yıllar bu bölgede yerli halkın yaşadığı düşünülüyor.

Efes öncesi ve sonrası ….

1-) Artemis Tapınağı

Artemis Tapınağı

Dünyanın yedi harikasından biri olan Efes’teki Artemis Tapınağı futbol sahası büyüklüğünde 127 sütunlu görkemli bir yapıydı. Tapınak alanında ortaya çıkarılan en eski buluntular İÖ 14.-13. yüzyıla ait Miken seramik parçaları. Buranın İÖ 11. yüzyıldan başlayarak bir kült alanı olarak kullanıldığı, üst üste birçok tapınım yapılarının inşa edildiği anlaşılıyor. Bulgulara göre de ilk tapınak İÖ 680- 650 yıllarında yapılmış; 32 ahşap sütunluymuş. Daha sonra İÖ 570 yılında yapılan ise mermer sütunlardan devasa bir tapınakmış. Olasılıkla 100 x 60 metre boyutunda ve 106 sütunluydu; sütunların üzerinde de kabartmalar bulunuyordu. Tapınak, Lydia Kralı Kroisos tarafından yaptırıldığı için onun ismiyle anılıyordu. Kazılar sırasında sütunların ve üstlerinde frizler bulunan mimari blokların bir kısmı British Museum’a götürüldü.

Sütun alt işleme.

Herostratus MÖ 365 yılında Antik Dünyanın 7 Harikası’ndan biri olan Efes Artemis Tapınağı’nı ateşe vererek yakmıştır. Bu eylemiyle tarihin bilinen ilk anarşisti olarak kayıtlara geçmiştir.

Otorite tarafından idam edilen Herostratus’un isminin anılması bile idam nedeni sayılmıştır. Ancak aksine Herostratus’un ismi antik kaynaklara girmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Görkemli Artemis Tapınağı’ndan ise geriye birkaç sütun ayakta kalabilmiştir.

2-) Celsus Kütüphanesi

Yapının batı duvarının altında Celsus’un lahdi (mezarı) vardır aslında işin gerçeği kütüphanenin bu mezar odası üzerine yapıldığıdır. Dokuz basamaklı bir merdivenle ön hole çıkılan ve buradan da asıl kütüphane odasına ulaşılmaktadır. Mısır’daki İskenderiye, Bergama’daki Pergamon kütüphanesinden sonra antik dünyanın en büyük üçüncü kütphanesine sahip olan Efes’te 14 bin kitabın olduğu söylenmektedir. Kütüphanenin dış duvarları üzerinde bulunan 4 kadın heykeli ise, Hikmet (Sophia), Bilgi (Episteme), Akıl (Ennoia) ve Erdemi (Arete) simgelemektedir. Kütüphane dışarıdan 2 katlı gözükse de aslında yapı tek katlı ve yüksek tavanlı bir mimariye sahiptir. Ünlü şairlerin, hekimlerin, rüya tabircilerin yetişmesinde önemli bir rol üstlenen kütüphanede en iyi fotoğrafların öğleden sonra çekileceğini belirtmekte fayda var.

3-) Hadrian Tapınağı ve ” kilit taşı ” kullanımı.

M.S.128 yılında Efes’i ziyaret eden Roma’nın gezgin imparatoru Hadrian onuruna yaptırılan Hadrian Tapınağı, 4 sütunun taşıdığı kavisli bir yapıya sahiptir. Kemerde şans tanrıçası Tike ve arkasında Medusa kabartmaları yer almaktadır. Kemerin iç duvarında duran kabartmalar Efes’in kuruluş öyküsüne ait sahneleri anlatmaktadır. Kentin kurucusu Androklos’un yaban domuzunu öldürüşü, Herakles’in Theseus’la savaşı, Amazonlar ve tanrıları toplantısı ve Dionysos ve neşeli dostlarına ait kabartmaları Efes müzesini ziyaret ederek görebilirsiniz. Tapınağın önünde bulunan dört köşeli sütunlar ile bu sütunlara dayanan dört kaide ise dört Roma İmparatorunu simgelemektedir. Bunlar bronz heykeller olup, Galerius, Maksimianus, Diocletianus ve Constantinus’a ait heykellerdir.

4-) Efes’te sokak gezmesi

5-) Trajan çeşmesi

Traianus(Trajan) Çeşmesi, Roma İmparatoru Traianus ile Efesli Artemis adına, M.S. 102-114 yılları arasında inşa edilmiştir. Orjinali 2 katlı ve 9,5 metre yüksekliğinde olan çeşme, restore edilerek tek katlı şekilde yeniden ayağa kaldırılmıştır. Suyun döküldüğü yerin üzerinde ortada ayaklarının altında yer küresi ve Traianus’un heykelinin kaidesi görülmektedir. Çeşme üzerinde yer alan heykellerin bir kısmı Efes müzesinde bir kısmı ise Britsh museum da sergilenmektedir.

6-) Nike zafer tanrısı

7-)Memmius Anıtı

Antik Tiyatro

Antik dönemin en büyük açık hava tiyatrosu özelliğini taşıyan bu tiyatro tam 24.000 kişi kapasitelidir.

Herakles kapısı

Meryem Ana evi.
Efes Yamaç evleri
Efes yamaç evleri.

-İstanbul merkez Efes arası 541 kilometre 6 saat 20 dakika,
-Ankara merkez Efes arası 620 kilometre 7 saat 20 dakika,
-İzmir merkez Efes arası 80 kilometre 55-60 dakika,
Aydın merkez Efes arası 130 kilometre 2 saat 10 dakika sürüyor.

Efes Antik Kent‘e 2019 güncel giriş ücreti 72 TL ‘dir.

Efes Antik Kenti Yaz sezonunda Sabah 09:00 ile Akşam 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Yaz sezonu 1 Nisan’da başlar ve 1 Kasım’da biter.

Kış sezonunda ise 17:00’de kapanır.

Bilet gişeleri müze kapanış saatinden 1 saat önce bilet satışını durdurur. Bu sebeple son dakikada giderseniz, bilet almakta zorlanabilirsiniz.

27 YORUMLAR

  1. trajan çeşmesi hakkındaki bilgilendirme oldukça detaylı oluşturulmuş. yazın bir efes gezisi yapabilirsem çok çok iyi olacak. makale için teşekkürler.

  2. Efes antik kenti ile ilgili güzel ve anlamlı bir tanıtım yazısı olmuş. Efes antik kentine giderek gezmek isteyenler için faydalı olacağını düşünüyorum. Teşekkürler.

  3. süper bir yermiş, sayenizde gözümüz gönlümüz açıldı. anadolu nun her yerinden tarih çıkıyor mübarek

  4. İzmirliyim bu efese hiç gitme fırsatı bulamadım.aslında uzak değil sadece 80km ama en kısa zamanda gideceğim.makale ve bilgile için teşekkürler.

  5. Efes antik kentini çok merak ediyordum. hakkında neler öğrenebilirim diye düşünürken googleda aradığımda bu sayfa ile karşılaştım çok faydalı bilgiler var. teşekürler

  6. Tebrik ederim, ufkumuzu açtın bu bilgilerle, sayende bilmediğimiz ne çok şeyi öğrendik. Bir bu gözle bakacağım bir daha gittiğimde

  7. bu tarz paylaşımlara aşırı ilgi duymaktayım. efese gitmişliğim var fakat bilmediğim yerleride mevcutmuş. bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

  8. Efes antik kentini çok merak ediyordum. hakkında neler öğrenebilirim diye düşünürken googleda aradığımda bu sayfa ile karşılaştım çok faydalı bilgiler var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here