Ana sayfa Gündem Bilinmesi Gereken Borsa Terimleri

Bilinmesi Gereken Borsa Terimleri

112
0

Borsaya girip paranızı değerlendirmek istiyorsanız bilmeniz gereken en temel terimler bu yazımızda.

1.Defter Değeri ( Book Value ) nedir?

Şirketin aktif toplamından, borçlarının düşülmesi ile bulunan öz varlığının, çıkarılmış/ödenmiş hisse senedi sayısına bölünmesi ile bulunur.

2. Temettü / Kar Payı (Dividend)

Ortaklıkların dönem içinde elde ettikleri kârdan mevcut ortakların pay alma hakkıdır. Sözkonusu hak, hisse senedine bağlı “Kâr Payı Kuponları” karşılığında ve ayrıca hisse senedi ibrazına gerek kalmaksızın kullandırılır. Borsa’da işlem gören şirketler kar payı dağıtmaları halinde nakit ve/veya hisse senedi şeklinde dağıtılabilir.

3. Bedelsiz Sermaye Artırımı (Capital Increase Through Bonus Issues)

Anonim ortaklıkların, iç kaynaklarından yaptıkları sermaye artırımı karşılığı çıkardıkları hisse senetlerini bir bedel almaksızın ortaklarına dağıtarak gerçekleştirdikleri sermaye artırımlarıdır. Bedelsiz hisse senedi alma hakkı bir süre ile sınırlandırılamaz.

2020 Yılında Temettü dağıtım Zamanları

4.Ytd ne demektir ?

YTD açılımı (Yatırım Tavsiyesi Değildir)

YTD kısaltmasını nerede görseniz bilmeniz gerekiyor ki bunu sıradan bir kullanıcı yazmış ve yatırım tavsiye etmemektedir. Bunu yazmış olduğu yazının sonuna eklemekteler. Sonra eklemem sebebi okuyan kişiler en sonda bilsinler ki bu yazı benim kendi düşüncelerimdir ve yazdıklarımdan sorumluluk taşımıyorum kimisinden ifade edilmektedir.

5.Lot ne demektir ?

LOT NE DEMEKTİR ?

1 Lot = 1 Hisse senedi demektir.

Örneğin A şirketinin hisse senedi değeri 5 TL olsun.

Sizin hesabınızda ise 5000 TL olsun.Siz A şirketinin hisse senedini alırsanız eğer;

5000/5 = 1000 Lot sahibi oldunuz demektir.

6.Valör ne demek ?

VALÖR NE DEMEK?

Valör, faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarihtir. Kredi hesaplarına alacak geçen hareketler için işlemin yapıldığı günü takip eden ilk iş günüdür. Borç geçen işlemler için valör, işlemin yapıldığı gündür.

VALÖR TARİHİ NEDİR? 

Bankacılık sisteminde bir vadeli mevduat hesabı açtığınızda ve paranızı burada faize yatırdığınızda paranıza faizin işlemeye başlayacağı tarih valör tarihi olarak adlandırılır. Uygulamada genel olarak bir bankada vadeli mevduat hesabınıza para yatırdığınız tarihten bir gün sonra faiz işlemeye başlar.

Bazı bankalarda bu tarih, 2 gün ya da 3 gün valörlü olarak karşımıza çıkar. Bu durumda banka size daha yüksek faiz verebilir. Valör hesaplama işlemi yapıldığında sunulan faizin gerçek halini de görmüş oluruz. 3 gün valörlü işlem yapıldığında 32 gün için %14 faiz veren bir banka aslında paranızı 35 gün kullanmış demektir.

Bankalarda işlemlerin aynı gün valörlü ya da valörsüz adı altında vakit kaybetmeden başlatılması da olasıdır. Bunun için banka ile pazarlık yapabilirsiniz. Genelde bankaya yatırdığınız paralar 1 gün valörlü değer kazanmakta, bankadan çektiğiniz paralar ise aynı gün valörlü olacak şekildedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here