Ana sayfa Sağlık Ağız İçi Yarasına Ne İyi Gelir ?

Ağız İçi Yarasına Ne İyi Gelir ?

122
0

Ağız içi yaralarından kurtulmanın formülü bu yazıda.

Ağız yarası; ağız ve yanakların iç kısmı, diş etleri, dil ve dil altı ile damak bölgelerinde ortaya çıkan yaralara verilen isimdir. Bu yaraların iltihaplı bir görünüm aldığı ve şişliğe neden olduğu durumlardaki haline ise “aft” adı verilir. Ağız içinde oluşan yaralar uçuk gibi virüslere bağlı olarak ortaya çıkan yaralar olabileceği gibi bakteriyel enfeksiyonlar ve sert besinlerin tüketilmesine bağlı olarak ağız içinin hasar görmesi nedenleriyle ortaya çıkabilir.

Peki bu yaralara iyi gelen doğal maddeler nelerdir?

1-Sumak

Ağız içi yaralarda kısa sürede etki sağlar.

1 yemek kaşığı sumak 1 bardak suda kaynatılıp ağız bu suyla sabah-öğlen-akşam ikişer kez gargara yapılır.

2-Adaçayı

Enfeksiyonların iyileştirilmesi üzerinde olumlu etkileri olan ada çayı, ağız yaralarının doğal tedavisi için de tercih edilen yöntemlerdendir. Doğal ada çayının kaynatılması ile hazırlanan bitki çayı ağzı yakmaması için ılık olacak şekilde bir miktar soğutulur. İçerisine şeker veya tatlandırıcı eklenmeden içilir. İçim esnasında ağızda bir süre bekletilmesi etkisini artıracaktır.

3-Kekik

Kekik de ağız yaralarına en doğal çözümlerden biridir. Kekik, ağız içi yaralarını geçirmekle kalmaz, yeni yaraların oluşumunu da engeller.

1 yemek kaşığı kekik 1 bardak su içinde kaynatılır. Ağız bu suyla sabah-öğlen-akşam ikişer kez gargara yapılır.

4-Karanfil

Karanfil hem ağız içindeki bakterileri öldürür hem de acıyı azaltır.Karanfil tanesi ağızda çevrilir.Kekik suyu hazırlar gibi karanfil suyu da hazırlayıp gargara edilebilir.

5-Karbonat-Su karışımı

Antibakteriyel özelliği ve yaralar üzerindeki iyileştirici etkisi nedeniyle karbonat, ağız yaralarının iyileştirilmesi için sıklıkla tercih edilen evde bakım yöntemlerinden bir tanesidir. 1 çay kaşığı kadar karbonatı az miktarda su ile karıştırarak hazırladığınız bu su ile gargara yapabilirsiniz.

6-Limonlu su karışımı

Limon asidik yapısıyla hem bakterilerin,virüslerin üremelerini engelliyor ve ağzınızı yaralardan temizliyor. Tek yapmanız gereken limon suyuyla düzenli olarak gargara yapmak.

Yarım limon suyu 1 çay bardağı su ile karışırılıp ağız gargara yapılır.

7-Tuzlu su karışımı

En bilindik ve en kolay uygulaması olan yöntemdir.

1 su bardağı suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz karıştırılarak bu su ile gargara yapmak, hem ağız içinin dezenfekte edilmesine, hem de yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine katkı sağlar. Bu işlem esnasında tuz nedeniyle bir miktar sızlama olması normaldir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here