Ana sayfa Sağlık 3 ü 1 Arada Satılan Kahvelerin İçeriği

3 ü 1 Arada Satılan Kahvelerin İçeriği

343
3

Halk tarafından sevilerek tüketilen 3 ü 1 arada kahvelerin içeriği sanıldığı gibi 3 maddeden mi oluşmakta ?

İçerik incelemesi yapılınca bu karışımların hiçte masum olmadığı ortaya çıkmaktadır.Glikoz şurubu,palm yağı,sodyum polifosfat,silikon dioksit,emülgatör içeren bu karışımları tüketirken hayatınızla Rus ruleti oynadığınızı unutmayın.

3 ü 1 arada kahve içriği.
Reklamlar ve gerçekler arasındaki uçurum inanılır gibi değil.

1-) Glikoz Şurubu

18 gramlık paketlerin içerisinde tam tamına 11 gram glikoz şurubu bulunmaktadır.Evet yanlış okumadınız 11 gram şeker…

Glikoz Şurubu.
Ticari glikoz şurubu.

Tüm dünyada ölümlerin önemli bir nedeni olan diyete bağlı bu kronik hastalıklardan birisi de kanserdir. Yüksek fruktoz ve yüksek fruktozlu mısır şurubu tüketimi bazı kanser türleri için risk olarak kabul edilmektedir. Bu konuya yönelik çeşitli epidemiyolojik ve deneysel klinik çalışmalar bulunmaktadır.

*** Kronik hastalıklardan korunmak ve kanser riskini azaltmak amacıyla fruktozun güvenilir alım düzeylerinin üzerinde tüketilmemesi önerilmektedir.

Şeker.

***Kaynak: Yüksek Fruktoz Tüketimi ve Kanser High-Fructose Consumption and Cancer Yeşim İŞGÜZAR, Uzm. Dyt.1, Gamze AKBULUT, Doç. Dr. 2 1 Özel Emek Hastanesi, Beslenme ve Diyet Polikliniği, Gaziantep 2 Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Ankara

2-) Palm yağı

Kahve kremasının içerisinde 2 gram palm yağı mevcuttur.Palm yağı işleniş esnasında ve vücuda alındığında gösterdiği etki ile kanserojen ajan rolündedir.Bu konuda pek çok araştırma yapılmakta olup AB ülkeleri palm yağını yasaklamıştır.

Palm yağı tohumu toplama.
Palm yağının üretim aşamalarından sadece biri.
Palm yağı ham haldeyken.
İşlenmiş palm yağı.

3-) Asitlik düzenleyici “Sodyum tripolifosfat” E452

Hazır çözünür kahve içerisinde asitlik düzenleyici olarak kullanılan Fosfat tuzlarının yüksek miktarda alınması özellikle kronik böbrek yetmezliği gibi hastalığı olanlarda sorunlara yol açabilmektedir.***

Sodyum trifosfat.

Hazır kahve içerisinde bulunan sodyum tripolifosfat asitlik ayarı yapılarak tadının daha yumuşak olmasını ve içilebilir düzeyde olmasını sağlar.

Sodyum tripolifosfat.

***Kaynak: Fatih GÜLTEKİN*, Sümeyye AKIN Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı, İstanbul, Türkiye

4-) Topak önleyici “Silikon dioksit”

Silikon dioksit maddesi gıda üreticileri tarafından baharatlarda, kahve kremalarında topaklanma önleyici olarak kullanılıyor. Madde nemi tutuyor ve toz ürünlerin daha kolay akmasını sağlıyor.

Silikon dioksit.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA, gıda katkılarından silikon dioksit için tümüyle güvenli şeklinde görüş veremedi.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here